Přidat komentář

Martin (voy-a-ger)
Poděkování za hru
Každý rok si říkám, jestli mám za potřebí zase jít na Potrati, vždyť to bude zase utrpení. Ale stejně znovu jdu. A příští rok si toto ani nebudu muset říkat! Tentokár mě hra bavila, obtížnost šifer měla příjemně stoupající tendenci a šifry byly fajn, některé i hodně fajn :) Mně se opakování věcí na šifrách líbí, takže obě dvě sekvence 3 tematických šifer se mi moc líbily. Start byl teda divný, ale Vašek aktivně vyjednával směnu bankovek, takže jsme měli hotovo brzo. Na desítce jsme měli asi víc štěstí, než nám přišlo, ale zaměřili jsme se na téma hry a prostě to dodělali dost rychle, takže jsme měli dostatek času na zbytek hry. Jen škoda té 14., tu jsme mohli dát :/
Každopádně mockrát děkuji organizátorům, těším se na příští rok!
Eva (Popocatepetl)
poděkování orgům
Chtěla bych moc poděkovat orgům za podařenou hru, až do "tamté zásekové šifry" to byl skvělý zážitek. Šifry byly hezké a s nápadem. Vím, kolik dá práce takovou věc připravit, a proto bych nerada, aby to v diskusích, které se točí hlavně okolo desítky, zapadlo. Takže díky, díky, a ještě jednou díky.

A co se té desítky týče, nápad ježdení prstem po kolejích na mapě a objevování zrušených zastávek se mi vlastně moc líbí. Provedení už tolik ne. Je opravdu frustrující luštit něco deset hodin, celou dobu v zásadě správným směrem, který byl po cca šesti hodinách dokonce potvrzen nápovědou, a stále z toho nic neleze. 

Nicméně uznávám výsostné právo organizátorů si rozhodnout, jaký typ šifer chtějí na svojí šifrovačce zařadit - podle toho se jim pak na hru bude hlásit nějaký určitý typ týmů a hráčů.

(Za mě prosím na příští hry pokud už to musí být, tak případně řazení podobných šifer tak nějak na tu desítku, užila bych si prvních deset šifer a ve dvě na desítce bych to zabalila a šla bych domů spinkat ;)
Dominik (voy-a-ger)
Nebo musíš slepě věřit orgům, že šifry budou do puntíku dodržovat jejich vlastní pravidla, takže problém s abecedami v zásadě nenastane. Mj. proto, že je nenapadne dát pětibitový binár na šifru č. 10, protože by se jim dostalo mnohem více hejtů než teď.
odpověď na #Tom
Tom (V podstatě denní pražská lineární šifrovací hra)
Tohle vystihuje můj problém s abecedami – kvůli jejich existenci je považováno za správné zavrhnout řešení, které by té šifře dle mého hodně prospělo. 

A protože nevím, jestli na puntíky nahlížíte jako na binárku nebo množinu kombinací puntíků, budu dál zkoušet všechny abecedy.  V tomhle případě téhle šifry měla množina přes 42 prvků, ale nevím, jestli tam není omezení typu, že to projede jeden vlak. Pak by se to mohlo dostat pod 42 a prvky, které lze utvořit, budou jednoznačné, budu-li mít správnou mapu stanic.
odpověď na #Pavel Bažant odpověděli #Dominik
Dero (Mladí muži se smartphony)
Šlo by o množinu všech unikátních sledů pěti po sobě jdoucích zastávek pražské železnice rozlišených dle určitého pravidla. Ta má zcela konkrétní mohutnost, jenom by byl ještě tak pětkrát větší opich určovat, kolik takových unikátních sledů je, aby se zjistilo, jakou abecedu použít.

Ale v principu ta mohutnost spočíst jde, pokud si člověk představí svět, kdy přesně ví, jaké rozlišovací pravidlo a kterou množinu zastávek má používat.

Takže si můžu buď vybrat, že „existuje důvodná pochybnost“ (a použít A26), nebo ty unikátní sledy spočítat a použít třeba A24 (když vyřadím jenom sledy se třemi a více nulami za sebou, ale to možná není jediné omezení).
odpověď na #Pavel Bažant
Pavel Bažant
Pokud by to bylo po pěti, tak je na místě si říct, že jde o pětimístný binár. Určitě bychom nedali bity po pěti jen tak z legrace a pak se odvolávali na neutvořitelnost. Mohli jsme třeba použít vlakové tratě v Liberci, ideově jdou utvořit všechny kombinace. Matematicky ty kombinace utvořit jdou. Je ale asi šedá zóna, tak je dobře, že to tak nebylo uděláno.
odpověď na #Tom odpověděli #Dero a #Tom
Tom (V podstatě denní pražská lineární šifrovací hra)
Máš pravdu, to jsem si neuvědomil.

Edit: Po rozvaze souhlasím s @Dero, právě kvůli té části, kterou poslal Dominik. Pravidlo pro A31 se nepoužije, protože existují důvodné pochybnosti o tom, zda některé prvky jsou dle principu šifry utvořitelné či nikoli.
odpověď na #Pavel Bažant odpověděli #Pavel Bažant
Dero (Mladí muži se smartphony)
Kdepak, podle pravidel musíš použít A26. :) 
odpověď na #Pavel Bažant
Pavel Bažant
Mně to vychází na ABCGNOT (musíš počítat v té abecedě).
odpověď na #Tom odpověděli #Dero a #Tom
Dominik (voy-a-ger)


odpověď na #Tom
Tom (V podstatě denní pražská lineární šifrovací hra)
K těm, co neumožňuje ani současný princip (HPQW), by přibylo ABC. Tajenka by se musela změnit, blokující to není.
odpověď na #Václaf odpověděli #Dominik a #Pavel Bažant
Václaf
Natož čtyři, aby se dalo napsat třeba A.
odpověď na #Pavel Bažant odpověděli #Tom
Václaf
Dobře, uznávám, že v případě Velké Chuchle jsme možná neuváženě sloučili všechna tři místa, kde se v historii zastávka/stanice vyskytovala, do jednoho staničního obvodu, podobně jako se jen posunulo nástupiště v rámci stanice Praha-Hostivař. Měli jsme se tomuto místu vyhnout, šifře by to prospělo.
Omlouvám se a některá svá tvrzení beru zpět.
odpověď na #Dero
Pavel Bažant
Problém s pětiznakovou binárkou je, že nejsou místa, kde jsou tři zrušené stanice po sobě. Takže spoustu písmen nepostavíš.
odpověď na #Tom odpověděli #Václaf
Tom (V podstatě denní pražská lineární šifrovací hra)

Rád bych věděl, kolik týmů se k ní dopracovalo před příchodem nápovědy
U nás to taky padlo dřív, bez potvrzení jsme tomu moc času nevěnovali.

Ten odhad je dost přemrštěný.
Od chvíle, co jsme se začali věnovat bývalým stanicím, nám to k řešení trvalo dvě a půl hodiny. A to jsme měli, stejně jako většina týmů, co to vyluštila, k dispozici počítač.

Myslím si, že kdyby šifra použila pětiznakovou binárku, snížill by se průměrný čas luštění o tak o 4 hodiny. Myšlenka šifry by zůstala zachovaná, odpadla by ta méně zábavná část udělat to správně.

odpověď na #Václaf odpověděli #Pavel Bažant
Dero (Mladí muži se smartphony)
Aleši, bacha, bývalá (Malá) Chuchle a bývalá Velká Chuchle jsou dvě různé stanice na různých místech.
odpověď na #Aleš
Aleš (Mladí muži se smartphony)
Někdy nad ránem, když jsem si myslel, že už mám ty stanice opravdu všechny, jsem nám vytiskl papír, na kterém, kdybychom použili hned správný princip a abecedu, bychom četli tajenku "KLAVCFCOVENDOK". Ondro (Š.), myslím si, že Chuchle byla naše chyba, protože, když jsem nakonec tajenku (potom, co jsme si řekli, že dnes už z toho asi nic nebude, vyvětral jsem mladý mužský odér, uklidil kuchyň, naplnil myčku, umyl se a převlíkl do pyžama, ale přesto mi to nedalo) z šifry dostal, měl jsem v její pozici celkem jasno (ale stejně jsem neměl všechno, nakonec jsem dostal STAVEDFO VETKOV). Nicméně, je to jen další nejistota do luštění. I hráči můžou někde něco málo mít špatně -- normálně to do luštění většinou vidle nehodí, ale tady je to další zadřené kolečko.
odpověď na #Dominik odpověděli #Dero
Dominik (voy-a-ger)
No vidíš to, tak to jsme měli větší haluz, než jsem tušil (jako asi jsme tam dole tak pečliví nebyli). 
Jako asi by nás jedna 0 na začátku až tak moc neodradila (možná), ale rázem tu šifru můžu obhajovat méně, než jsem myslel - takhle funguje stejně jako loňské potraty, kde ta binárka moc pěkná nebyla.
Ve chvíli, kdy teď stanici po dostatečném scrollování najdu v mapách.cz na wikipedii, tak to je za mě jasná 0.
odpověď na #Dero odpověděli #Aleš
Dero (Mladí muži se smartphony)

To, že nám všechny trasy - na rozdíl od loňských potratů - začínaly na 1ku (existující stanici) byl za mě prvek, který nás utvrzoval v tom, že binárka je správná cesta.

To si můžete gratulovat k nalezení správného zdroje dat, Dominiku. Nám totiž jedna trasa sveřepě a zdánlivě nevyvratitelně začínala nulou (bývalá Velká Chuchle na trase od Radotína), což nám naopak našeptávalo – spolu s tím, že šifra ukazuje černé a bílé kroužky – že by to mohl být ten braille. Ano, tu nulu jsme si ozávorkovali, protože jsme taky chtěli, aby vše začínalo jedničkou, ale realita nám říkala něco jiného.

odpověď na #Dominik odpověděli #Dominik a #Václaf
Ondra (Mladí muži se smartphony)
Nám jedna trasa začínala na nulu (papíry zůstaly u Aleše, takže nevím která, ale byla tuším v poslední třetině). Což nás na Po trati od binárky neodradí, ale braillový červík zahlodá víc.
odpověď na #Dominik
Ondra (Mladí muži se smartphony)

Rád bych věděl, kolik týmů se k ní dopracovalo před příchodem nápovědy

Pro evidenci - u nás úvaha nad zaniklými stanicemi proběhla po dvou nebo třech hodinách. Do příchodu nápovědy jsme s ní stihli pracovat docela dost a po nějaké době ji i vědomě a po společné diskusi zavrhnout - na základě naší zkušenosti (z Po trati i jiných her), že naše výstupy vypadají přesně tak, jako když se člověk úporně snaží aplikovat špatný princip.

odpověď na #Václaf
Dominik (voy-a-ger)
Reakce na:

To nás nenapadlo jen loni, ale už tady. A ani loni nás nenapadlo, že by se proti tomu měla vzedmout taková vlna nevole. I tak si myslím, že Braillovo písmo je z podstaty něco jiného než číselné soustavy, v nichž úvodní nuly na zápisu čísla nic nemění.

To, že nám všechny trasy - na rozdíl od loňských potratů - začínaly na 1ku (existující stanici) byl za mě prvek, který nás utvrzoval v tom, že binárka je správná cesta. A zbývá už jen správně (tj. stejně jako orgové) dohledat nefunkční stanice/nepoužívané tratě osobní dopravou atp.  Takže za nás rozdíl mezi víceméně luštitelnou šifrou a haluzí, kterou bychom (snad) vyluštili o pár hodin později.
odpověď na #Václaf odpověděli #Ondra a #Dero
Marwin (Freezy Bee)
Díky!
I já bych chtěl poděkovat za hru a práci, která s tím byla.
I když nás Po trati občas naštve, stejně tam chodíme rádi - v kontextu okolní diskuze jsme možná masochisti. :-)
Mně osobně se letošní ročník fakt hodně líbil. Orgovskému týmu evidentně prospěly nové posily - je jasné, že po těch letech se to těžko táhne de facto ve dvou. Výsledkem byly super šifry (překlápěcí / otáčecí braille, hadi na 13ce, ten/ta/tyranosaurus, dědictví nebo třeba i kalendář) při zachování některých typicky potraťovských "sviňárniček". Překvapivě se mi vlastně líbila i ta kontroverzní 10ka. Celou dobu jsme věděli, že se to blbě luští a jak to nakonec nejspíš dopadne (nějaká "jednoznačná" interpretace). Jedna taková šifra na hru je podle mě ok.
Trošku nás mrzí, že nám dle všeho do cíle chybělo o dost méně než 2h (v cíli jsme zbylé 2 šifry dali za 1,5), které jsme ztratili na startu a pár blbymi chybami cestou.
Asi nás tam za rok máte zas. :-) (jestli tedy téma zrušených vlaků nemělo věštit rušení hry)
Václaf

Jak lépe luštit Po trati?

Neustále si stěžujete, že nechápete pravidlo o abecedách a způsob jeho používání jednotlivými týmy svědčí o tom, že ho opravdu nechápete. Myslím, že je tedy nasnadě, abychom jeho princip stále a dokola vysvětlovali.

Současně si myslím, že když mi jako luštiteli šifra otvírá příliš velký prostor, měl bych se zamyslet nad tím, jak ho (v souladu s hrou) zmenšit, ne ho procházet celý.

odpověď na #Dero
Václaf
Taky děkuji za diskuzi. Já tvůj feedback samozřejmě chápu. Šifra se tobě a asi i mnohým jiným nelíbila. To se na hrách občas stává i nám. A myslím, že v rámci této diskuze je přece rozumné obhájit, že záměrem šifry nebylo vás trápit nebo nechat zkoušet milion věcí, přestože to tak stavíte. Jsem přesvědčen, že kruciální byla úvaha nad používanými a nepoužívanými stanicemi, u níž asi trvám na tom, aby zůstala týmům skryta, aby na ni musely přijít sami. Rád bych věděl, kolik týmů se k ní dopracovalo před příchodem nápovědy, protože to by pro mě teprve byla nějaká relevantní data o tom, zda šifra fungovala nebo nefungovala, jak měla.
odpověď na #Dero odpověděli #Ondra a #Tom
Dero (Mladí muži se smartphony)
Díky za odpověď, Václave. Nemám chuť dál podstatu svého feedbacku vysvětlovat. Tvůj přístup nechápu. Měl jsi možnost vidět, že šifra nefunguje. To je fakt, ne domněnka. Ale nejsi ochotný s nějakou základní mírou pokory přijmout autentickou reakci hráčů, kteří se snaží ti říct, proč nefunguje. Ti hráči reálně tu šifru luštili, ty jsi ji (jenom) vymýšlel. Místo toho nám vysvětluješ... co vlastně? Jak jste uvažovali před hrou? Jak chápat realitu? Že to lépe nešlo? Jak lépe luštit? Jak lépe luštit Po trati?

Pokud tě urazila zmínka o sadizmu, tak se omlouvám. Samozřejmě si doslova nemyslím, že jste sadisté. Jenom se pravidelně na Po trati nacházíme v situaci, kdy před sebou máme šifru, se kterou jde udělat mnoho různých věcí, z nichž jedna je relativně náhodně správná. Vychází to z minimalismu, absence dodatečných vodítek a v posledních letech občas i ze subjektivní nejistoty ohledně použité abecedy. Tyhle šifry pak označuju jako „sadistické“, protože by sice org mohl šifru zjednoznačnit, napovědět, prořezat větve stavového prostoru, ale neudělá to. Spokojí se s tím, že šifra je mechanicky správně luštitelná. Zbytek je problém hráčů.
odpověď na #Václaf odpověděli #Václaf a #Václaf
Ondra (Mladí muži se smartphony)
Tady bych upozornil na opakující se rozdíl - apel na nepoužívání abeced se pravidelně zjevuje bezprostředně po hře, tzn. na základě prožitých herních situací, ne na základě obav.
odpověď na #Václaf
Ondra (Mladí muži se smartphony)

To jste přestupovali? A kde? A byla to jediná možnost? Nezvětšili jste si ten stavový prostor neúměrně sami?

Pochopitelně jsme přestupovali. Na Smíchově, na Hlavním nádraží, v Hostivaři a v Libni. Možná ještě někde. Byla to naše preferovaná varianta, jak trasy projet, protože zadání prostě vypadalo jako šifra o vlacích, a koneckonců i nápověda explicitně zmiňuje osobní vlaky. K tomu, aby se ježdění linkami S stalo jednoznačné, stačilo odmítnout pěší přestup z Hlavního nádraží na Masarykovo, což se zdálo jako rozumná volba, protože přece držím šifru o vlacích.  
Zvětšili jsme si tím stavový prostor neúměrně sami? Samozřejmě ano, a v dobré vůli. Proto ti to tady teď říkáme. Co je to vůbec za dotaz?

odpověď na #Václaf
Tom (V podstatě denní pražská lineární šifrovací hra)
Pořadí při hře bylo rozbité, za to se omlouvám. Říkalo počet vyzvenutých šifer na stejném nebo vyšším stanovišti. Ve chvíli, kdy jsme trojku vyzvedávali, jsem si taky myslel, že jsme ke konci startovního pole.

Při absenci startu s vypouštěním jsem použil pořadí z nějakého staršího ročníku. Bohužel jsem si vybral ten z roku 2015, který má pořadí upravené pro čakovické kolečko. Je v něm chyba, která se tehdy neprojevila. Letos způsobila špatné pořadí a později i chybně zobrazené stanoviště po rozkliknutí zprávy.
odpověď na #Bingo
Václaf
Humbuk kolem abeced mi trochu připomíná zavádění šifrovacích pomůcek. Taky se tím měl organizátorům otevřít prostor pro použití nových principů a hráčům jen poskytnout zhuštěný Rozum do kapsy. Hráči však proti nim brojili v obavách, že budou muset v každé šifře hledat všechny možné principy uvedené v pomůckách. Věřím, že stejně jako si po letech sedly šifrovací pomůcky a dnes už slouží primárně jako pomůcka, nikoli jako nástroj k luštění, sednou si časem i abecedy na Po trati.
odpověď na #Václaf odpověděli #Ondra
Václaf
Jenže to je problém s potenciálním značením v té mapě, nikoli s konstrukcí šifry 10.
odpověď na #Bingo
Bingo (Tykadla)

 A i tak by byl trochu problém se značením, protože mnohé stanice de iure nezanikly, jen z nich vznikly výhybny. A tam, třeba na Vyšehradě, se potkává železničářská preciznost s obecným povědomím 

Když i ty vidíš "trochu problém", tak právě proto jsme ty informace (aspoň nějaké) měli dostat.

odpověď na #Václaf odpověděli #Václaf
Václaf
Systém během hry podával zhulené informace o pořadí. Ve zprávách pro týmy se aspoň občas trefil pod 30, ale nám se zobrazovala pořadí náhodně mezi 340. a 390. místem :-D
odpověď na #Bingo
Bingo (Tykadla)
Nesoulad ve Webinfu
Jak to, že Tom vyzvedával čočky jako 13., zatímco my hned po nich ve stejné minutě jako 23.? Dost nás deptalo, že jsme podle WebInfa odcházeli ze startu skoro jako poslední (29.) a moc jsme se ve hře neposunovali dopředu.
odpověděli #Václaf a #Tom
Václaf
Myslím, že na bankovce nebyl dost velký prostor na to, aby se tam do zmenšené mapky vešly všechny minulé i dnešní stanice a zastávky na území Prahy. A i tak by byl trochu problém se značením, protože mnohé stanice de iure nezanikly, jen z nich vznikly výhybny. A tam, třeba na Vyšehradě, se potkává železničářská preciznost s obecným povědomím – stanice vlastně nezanikla (na rozdíl třeba od Královských Vinohrad), pouze neslouží k nástupu a výstupu cestujících, zatímco z pohledu „nešotoušského“ zanikla už dávno.
odpověď na #Bingo odpověděli #Bingo
Václaf
Pravidlo o abecedách má otvírat prostor nám v roli tvůrců šifer, ne týmům při luštění. Myslím, že jsme se vždy snažili šifry s dinvopočetnými abecedami vytvořit tak, aby užití odišné abecedy bylo intuitivní. Přiznávám, že ne vždy se nám to dařilo v šifrách s dvojkovou soustavou, než se vytvořil a usadil úzus. Počínaje značkami v roce 2021, v nichž měla být použita spíše A31 namísto A26, proti čemuž jsme ještě krátce po hře brojili, ale pak se nám to rozleželo. V jiných dalších šifrách se pak při tvorbě mlátila skutečnost, že princip generuje 32 prvků, a naše představa, že se týmy budou bránit číslovat abecedu od nuly. Sklouzlo to ale k tomu, že týmy se nebrání ničemu, naopak si na takové šifře spočtou A26, A31 i A32 a možná pro jistotu ještě nějaké další 🫣. Podstata abeced se pravděpodobně úplně minula s očekáváním týmů. Vyprosil bych si, aby nás někdo označoval za sadisty, neb rozhodně nemáme potěšení z toho, že nějaký tým na šifře trpí. Abecedy mají převážně sloužit jen jako finální krok – když si tým ujasní, s jakou množinou prvků šifra pracuje, použije na závěrečné čtení tu abecedu, kterou mu šifra nabízí. Nikoli, že bude zkoušet všechny možné abecedy na všechny možné počty kdečeho v šifře.

… loni vás třeba napadlo začít variabilně dlouhé binární číslo nulami.

To nás nenapadlo jen loni, ale už tady. A ani loni nás nenapadlo, že by se proti tomu měla vzedmout taková vlna nevole. I tak si myslím, že Braillovo písmo je z podstaty něco jiného než číselné soustavy, v nichž úvodní nuly na zápisu čísla nic nemění. Znak Braillova písma se skládá vždy z šesti (popř. osmi) symbolů, které mají určenou polohu, nebo aspoň pořadí notace. A pokud to teda napadlo týmy, mně by skutečně nenapadlo ho zkracovat a doplňovat prázdnými znaky.
Černý a bílý puntík v šifře 10 měly napovídat hlavně dvojí typ stanice, proto to byly puntíky a ne jednička s nulou.

Tomuhle asi nerozumím.

Nejsem si jist, zda by šlo tajenku poskládat výhradně na existujících linkách S, už takhle to bylo docela obtížné. Vlastně nevím, co by mělo vést k jejich užití při luštění, když se mnohé z tras nedají projet žádnou linkou najednou. To jste přestupovali? A kde? A byla to jediná možnost? Nezvětšili jste si ten stavový prostor neúměrně sami?

No, k tomu se mi chce podotknout, že ne každá skutečnost je i vhodným námětem pro šifru.

Nám to v kontextu letošní procházky přišlo jako velmi dobrý námět. A že budou týmy muset něco vygooglit, nebo se zeptat dědečka, kde nastupoval do vlaku, když jezdil za babičkou, to myslím už tak nějak k šifrovačkám občas patří. Potřebná data nám přišla informačně dobře pokrytá, jen bylo třeba zkombinovat několik zdrojů. Užitečné stránky na Wikipedii revizi nepotřebovaly, až na jedno schéma trati (které bych asi stejně upravit nezvládl).

… tak mi pořád přijde hezké ji na desítce vytáhnout a znovu použít. Vlastně mi to přijde o dost hezčí než si definovat a používat ad hoc mřížku 5×5 písmen na několika po sobě jdoucích šifrách.

A já myslel, že jsi proti tomu, aby se na dalších šifrách tahalo cokoli, co už se použilo na šifrách předchozích.

Mřížka na šifrách 4–6 nebyla ad hoc, ale byla determinována tajenkou šesté šifry. A protože jsme měli vymyšlený princip šifry (dědictví), která si budovala vlastní Polybiův čtverec, přišlo nám vtipné (haha), vybudovat rovnou ten, který potřebujeme pro šestku. Jeho použití v šifře tyrannosaurus už byla jen třešnička, protože když si vybuduješ nové uspořádání, tak se přece najednou nebudeš vracet ke starému. Šifry byly za sebou vlastně hlavně kvůli eliminaci remcání, že na desítce už si nikdo nevzpomene, že si na čtyřce vybudoval nový Polybiův čtverec.

… nikoli nutností dělat několikahodinovou rešerši historie železniční dopravy v Praze.

Ten odhad je dost přemrštěný. Navíc jsme očekávali, že mají lidé alespoň zběžné povědomí o tom, že někde stávaly a už nestojí, nebo se bortí staniční budovy. Koneckonců jsou toho občas plná média.



odpověď na #Dero odpověděli #Václaf, #Ondra, #Dero a #Dominik
Bingo (Tykadla)

 Když si třeba představím, že na pátém stanovišti luštím nějakou železničářskou mapu 

Železniční "mapa" byla mimochodem i na úvodních bankovkách. Stanice a zastávky mohly být vyznačené tam.

odpověď na #Dero odpověděli #Václaf
Dominik (voy-a-ger)
@Dero: Chápu. Asi zcela nesouhlasím.

Za mě je v pořádku, že určení abecedy je součástí šifry (pokud to dává smysl; to platí obecně - je fajn, když kroky v šifře (nejpozději po vyluštění, ideálně i během luštění) dávají smysl).

Nutností samozřejmě potom je, že to orgové mají všude správně a že hráči věří tomu, že to orgové mají správně. Což např. po loňských potratech (byla tam ta nesmyslná 0 na záčátku, ne?) chápu, že někdy jde trošku složitěji. 


odpověď na #Dero
Dero (Mladí muži se smartphony)
Dominiku, odkazoval jsem na obtížnost generovanou nejistotou vyplývající z toho, že hráč neví, nebo neumí jednoznačně určit použitou abecedu.

Souhlasím, že v principu je praktické, že org může efektivně použít abecedy různých mohutností. Ten nápad je ve své podstatě dobrý. Odkazuju na ty praktické efekty mimo podstatu toho nápadu. Tam se snad shodneme, že abecedy občas přidávají velké množství práce. A stačí i jen jedna šifra s větší mírou nejistoty ohledně použité abecedy, aby hru narušila. Když se takových šifer sejde víc, už je náročné odolat frustraci a demoralizaci.

Pro jistotu upřesním: to se letos nestalo. I desítka se v tomhle ohledu chovala víceméně dobře. To až v kombinaci s dalšími volitelnostmi tam ten stavový prostor explodoval. Jde jenom o to, že to samotné pravidlo ve své otevřenosti do hry vnáší velký prvek nejistoty a klade nároky jak na hráče (pečlivě rozvážit, jaká abeceda se použije), tak na orgy (mít jistotu, že všude používají správnou abecedu).
odpověď na #Dominik odpověděli #Dominik
Dominik (voy-a-ger)
@Dero: 
Tak já třeba abecedy v podobě, jak jsou na Po trati chci.
Může ti to umožnit kontstruovat šifry využívající, že něco pěkného má pěkný počet různý od 26 (a explicitně ti to říká mj. jaká písmena nepatří do čtverce 5x5 či 24 permutací). A některé ze šifer, kde v rámci jedné šifry určuješ pro každé písmenko tajenky (tj. větu, matematick výraz atp.) správnou abecedu, můžou být pěkné.

Navíc problém s 10kou dle mého s abecedami žádný není - v tomhle ohledu bys měl jasně vybírat A26 (pravidla, diskuze, loňské potraty).

A podle mě alespoň jedna vypičenost na Po trati patří - kdyby byly všechny šifry odlehčené/přečištěné/korektní, tak to nebudou Po trati, ne?



odpověď na #Dero odpověděli #Dero
Dero (Mladí muži se smartphony)
Václave, ty volnosti podle mě všechny volné jsou. Formálně je výjimkou použitá abeceda, kde souhlasím, že pravidla jinou variantu neumožňují. Zároveň praxe ukázala, že nejsme sami, kdo za současného znění pravidel raději vyzkouší více možných variant, přestože se dá jednoznačně vymyslet, kterou abecedu použít. Ono je to samo o sobě trochu šifra na to přijít a důvěru ve správnost vlastní úvahy po pár hodinách nad šifrou prostě ztratíš a začneš zkoušet.

Braillovo písmo by asi nikoho nenapadlo zapisovat řetězci kratšími než šest znaků.

Vás jo. Nemyslím to nijak zle, ale loni vás třeba napadlo začít variabilně dlouhé binární číslo nulami. Oproti tomu mi přijde úvaha, že se braille znak na konci doplní „nulami“, poměrně logická. Zejména když mám v šifře ukázaný černý a bílý puntík, nikoli nulu a jedničku. Tam se fakt těžko rozhoduje, jestli mi šifra napovídá na binárku, nebo na brailla.

Cesta se intuitivně volila nejkratší, ta delší stejně většinou měla více než pět mezilehlých stanic

Tomuhle asi nerozumím. Tajenku i použité segmenty tratí si volíte. Kdybyste si řekli, že se omezíte jenom na trasy existujících linek S, tak byste šifru taky sestavili, ne? Nám připadalo zhruba stejně intuitivní, že bychom měli pracovat s existujícími linkami, jako s nejkratšími možnými trasami (varianta „drezína“). Podotýkám, že tahle volnost existuje ve fázi, kdy nevíš, jak se šifra luští. Až ze zpětného pohledu se dá usoudit, že logičtější je neřešit linkové vedení a řešit jenom koleje.

Každopádně i při špatné definici (např. zcela zaniklé) bys měl mít „větší polovinu“ písmen správně.

To souhlasím, ale vzhledem k dalším volnostem to nestačí. My jsme ve fázi, kdy jsme měli víc než polovinu písmen správně, byli odhadem tak šest až osm hodin. Kdybychom měli před sebou jenom tuhle jednu tajenku a zírali soustředěně jen do ní, tak ty chyby asi opravíme. (Měli jsme teda smůlu na „blbé“ chyby typu škaredá písmena hned zkraje.) Ale my těch tajenek, resp. čísel vzniklých z binárky, před sebou měli fakt hodně.

Kanonickým zdrojem je prostá skutečnost. Že k jejímu zjištění vedou cesty kratší a delší a ne všechny zdroje uvádějí kompletní seznam či kompletní informace, je asi běžné.

No, k tomu se mi chce podotknout, že ne každá skutečnost je i vhodným námětem pro šifru. Občas se dá skutečnosti pomoct a třeba založit nebo zrevidovat užitečnou stránku na Wikipedii, ale často je podle mě lepší komplikované skutečnosti na terénních šifrovačkách, kde má stačit jenom tužka nebo papír, ignorovat.

Upřímně, byla by to ještě šifra, kdybys k seznamu tras (jak byl použit) dostal seznam všech zrušených stanic? A pokud ano, byla by hodna desátého stanoviště na hře Po trati?

Upřímně, ano a ano. Člověk nemusí dostat ten seznam explicitně. Když si třeba představím, že na pátém stanovišti luštím nějakou železničářskou mapu, jejíž součástí, ale nikoli principem, je označení a umístění současných i bývalých stanic, tak mi pořád přijde hezké ji na desítce vytáhnout a znovu použít. Vlastně mi to přijde o dost hezčí než si definovat a používat ad hoc mřížku 5×5 písmen na několika po sobě jdoucích šifrách. Desáté stanoviště na Po trati čekám drsné, proti tomu ani popel, ale drsné použitým složitým principem, nikoli nutností dělat několikahodinovou rešerši historie železniční dopravy v Praze.

Vlastně jsem tím feedbackem chtěl říct, či znovu zopakovat, že jsou různé druhy zmaru. Ten, který skončí plácnutím do čela, protože šifra je drsná, ale fér, je dobrý zmar. Člověk se poučí, hecne, chce příště líp. Ten, který končí chutí plácnout orga (nikoli do čela), je zmarem, který úplně nevyhledávám, no. :)
odpověď na #Václaf odpověděli #Václaf
Ondra (Mladí muži se smartphony)
Jestli "hodna desátého stanoviště na hře Po trati" má být šifra, jejíž medián vyluštění je sedm a půl hodiny, do značné míry na základě problémů, o kterých se vědělo předem, tak si myslím, že by na tom hodnotovém žebříčku stálo za to trochu zapracovat.
odpověď na #Václaf
Yeti (KaM)
Prostor zajímavých šifer využívajících existenci různých abeced ještě vyčerpán nebyl. Takže bych to nerušil šmahem. Potíž je, že to pravidlo háže vidle do luštění šifer, kde by se plést nemělo. A to bych se snažil zlepšit.

Braille na 10 zkoušeli asi všichni, o kom vím. Dává to zhruba stejný smysl jako binárka – ani na jedno nemám obecně dost symbolů, ale můžu psát od začátku a na spoustu znaků jich pak maximální počet nepotřebuji.
Jirka (V podstatě denní pražská lineární šifrovací hra)
Ad Braille o kratších řetězcích: To jsme přesně zkoušeli.

Nuže, budiž naše reportáž! https://docs.google.com/document/d/1YBXZEnmyG_XK7SzCmqHMVoeZqA-URGbLVwKmoyRmOEs/edit?usp=sharing

odpověď na #Václaf
Václaf
Děkujeme za tvé díky.

Krátce ke zrušení abeced: Nepanuje na tom shoda.

Méně krátce k 10 (z mého pohledu): Volnost v použité abecedě by asi být neměla. Volnost v použitém šifrovacím principu také dost obtížně – Braillovo písmo by asi nikoho nenapadlo zapisovat řetězci kratšími než šest znaků. (Ale můžeme to někdy zvážit 😛.) Cesta se intuitivně volila nejkratší, ta delší stejně většinou měla více než pět mezilehlých stanic; v jednom případě to bylo jedno, protože obě stejně dlouhé cesty dávaly stejné písmeno. Takže jediná volnost vlastně zůstává v té definici zaniklé stanice. Tu jsme si uvědomovali, ale nějak nás nemohl napadnout způsob, jak ji zavést, aniž by šifra ztratila podstatu – dělení stanic na funkční a nefunkční mají odhalit týmy samy (na základě leitmotivu hry) – a současně „nezískala“ nějakou zavádějící informaci. Každopádně i při špatné definici (např. zcela zaniklé) bys měl mít „větší polovinu“ písmen správně. Kanonickým zdrojem je prostá skutečnost. Že k jejímu zjištění vedou cesty kratší a delší a ne všechny zdroje uvádějí kompletní seznam či kompletní informace, je asi běžné.
Upřímně, byla by to ještě šifra, kdybys k seznamu tras (jak byl použit) dostal seznam všech zrušených stanic? A pokud ano, byla by hodna desátého stanoviště na hře Po trati?
odpověď na #Dero odpověděli #Jirka, #Ondra a #Dero
vc. (dostal)
Děkujeme
Orgové, děkujeme za hru! I když to dlouho vypadalo, že příští rok dosáhneme na slevu za hloupost (nejdelší zásek na 2, kde jsem se odmítla vzdát představy kostela), nakonec jsme si ji docela pěkně užili.
Až na startovní aktivitu se mi líbily všechny šifry, které jsme potkali, i opakované použití mřížky a trasa.
Naším pomalým tempem jsme se sunuli dál a dokázali jsme se i včas zaseknout ještě před 10.
Bylo to fajn, díky!
Dominik (voy-a-ger)
Díky
Díky moc za - minimálně za mě - nejvydařenějši Po trati za poslední dobu. 

Za mě super, že tradiční potratí vypičenost byla až na 10ce, takže si týmy aktuálně středního doletu mohly užít většinu (převážně pěkných) šifer hry.

A i ta starovní aktivita, která vypadala pekelně, nakonec padla (alespoň v našem podání) relativně rychle. 
Ale příště radši šifru.
Bebe (Freezy Bee)
Vdaka!
Uprimne, moje ocakavania pred potrati sa z roka na rok znizovali. Dokonca az do stavu, ze som po minulom rocniku realne zvazoval, ze uz nepojdem (co je vzhladom na to, ze potrati je u nas timovo najuspesnejsou hrou, skoda). 

Tento rocnik ma ale opat nabil motivaciou.

Sifry boli pekne, opakovane pouzitie 5x5 mriezky elegantne a nebyt 10tky, tak rovno poviem, ze toto nemohlo byt potrati! (k tej sa uz vyjadrili ini, tak to robit nebudem). Hadove sifry boli vypecene, pripominali bednu / tmou. Zo zvysnych sifier hodnotim vysoko zebru aj trexa, aj ked nam dali zabrat. Dufam, ze sa orgo tim podari udrzat pokope, a ze budeme moct prist aj nabuduce. Este raz dakujem, bolo to skvele! :)
Dero (Mladí muži se smartphony)
Díky
Taky bych chtěl orgům poděkovat. Sice nemalá část našeho týmu po hře poprvé zcela vážně zvažuje, že už nám ono unikátní „Po trati experience“ stačilo, ale mám pocit, že se sluší oddělit ten jeden prvek, který se nám poměrně dost zajídá, od konkrétních prvků v letošní hře.

Všechno mezi startem a naším 12hodinovým zákysem se mi líbilo. Byla to zábavná, dobrá, šifrově zajímavá šifrovačka s hezkým leitmotivem. Nemám sice rád utajené znovupoužívání věcí z minula (mřížka 5×5), ale šifry na mřížce založené byly opravdu hezké, takže je přesto hodnotím kladně, bavily mě.

A k tomu zákysu... to je přesně ta ukázka potratího sadismu, kterou fakt moc nemusíme. Ta šifra se dá zároveň shrnout slovy „jednoduchá binárka“ a „bloudění nekonečným stavovým prostorem možností“. Když člověk má kliku a zabloudí do správného zákoutí toho stavového prostoru, tak šifru vyluští rychle (třeba jenom za pár hodin), pokud má člověk smůlu, tak může mít jasnou a správnou představu o tom, jak se šifra luští, a zkoušet nekonečné variace na to stejné téma. Jako my.

Volnost v použité abecedě. Volnost v použitém šifrovacím principu (binár nebo braille). Volnost v definici „zaniklé stanice“. Volnost ve volbě cesty mezi dvěma stanicemi.

Když se tyto volnosti pronásobí, vznikne obludně velký objekt, který je potřeba zmapovat a sepsat. Jedna z těch padesáti možných tajenek bude možná správná (byla, Aleš ji nakonec našel). Nebaví mě to. Hrozně mě to frustruje, popravdě. A ne tím způsobem, kdy si řeknu „příště se líp připravím, natrénuju“. Protože na to se připravit nejde, to se musí oddřít a doufat, že člověk uvažuje podobně jako organizátor. Jediná funkční příprava by byla tvorba digitálního brutítka, které by umělo automaticky vyhodnotit záznam dat ve více abecedách, s opravami náhodných chyb a vyhodnocením pravděpodobnosti, že výsledek je český text. To naprogramovat nejenže umím, já to naprogramované i mám. Ale používat to nechci. Stejně jako nechci používat na hře laptop (s nímž se IMHO desítka luštila ostře lépe než jenom s mobilem).

Orgové, nechcete ty abecedy prostě zrušit? Nebo přidat do šifer nějaký prvek jasně determinující použitou abecedu. Ano, šifry budou jednodušší, ale budou jednodušší o tu část obtížnosti, kterou nikdo (doufám?) v šifrách nechce.

Pak už by jenom stačilo u té vlakové šifry nějak zajistit, že hráči mají kanonický zdroj, který by mapoval současné a bývalé stanice osobních vlaků (tuhle informaci umí předat třeba předchozí šifra) a šifra číslo 10 by byla nejen průchozí, ale vzhledem k leitmotivu hry i opravdu hezká a typicky potratí.

Uzavírám opět poděkováním, protože vnímám, že jste pro nás připravili fakt hezký obsah. Je vidět, že to umíte dělat tak, že se na hře jak dobře bavíme, tak pěkně potrápíme. Umělý bifurkátor validních cest k řešení není potřeba.
odpověděli #Václaf, #Dominik a #Bingo
1
Karel (Spící Volové)
Poděkování
Milí organizátoři,
mockrát díky za hru!
Po, řekněme, ne úplně ... vyladěné ... startovní aktivitě se hra nečekaně a nenápadně překlopila ve směs zajímavých a/nebo originálních šifer, zaštítěných skvělým železničním tématem, a vzniklo tak za mě jedno z nejlepších Po trati, které jsem zatím šel. (A to jsem šel všechny kromě jednoho, myslím.)
Takže ještě jednou díky za vaše úsilí, bylo to dobré!
Na startu jsem říkal, že letos je to už fakt naposled, ale skoro to vypadá, že budu muset příští rok přijet zas. Chjo.
Michal (Mastný prsty)
Info do mailu
Ahoj, zatím mi do mailu nedorazilo žádné info, můžu poprosit o kontrolu? Mail: michalf4@centrum.cz Díky
EDIT: na stránce týmu to asi stačí, díky :D
Václaf
Žádný e-mail nám bohužel nedorazil. Poslali jsme vám platební údaje na registrační e-mailovou adresu. Platbu prosím proveďte obratem.
odpověď na #Karel
Karel (B Team)
Zaplacení startovného
Zdravím, bylo by možné dodatečně zaplatit startovné a zúčastnit se? Poskládali jsme tým na poslední chvíli. Pokusil jsem se kontaktovat organizátory mailem, ale odpovědi se mi nedostává. Děkuji K.
odpověděli #Václaf
Václaf
Hra začne v sobotu ve 14.00 na místě, které je jízdou MHD v kombinaci s chůzí do půl hodiny od hlavního nádraží směrem na jih.
odpověď na #Jura
Jura (KaM)
Start
Ahoj,
bylo by možno naznačit čas a místo startu? Jde nám o naplánování dopravy. Nic přesného netřeba, stačilo by např.: "Start v 15.00, půl hodiny MHD od hlavního nádraží" apod. Díky, J.
odpověděli #Václaf