Vyluštil jsem si až doma a moc pěkná!
Protože Derův příspěvek pod šifrou 4 zapadl, rád bych tenhle bod vytáhl ještě ven.
Obecně bych byl vděčný, kdyby si orgové dali tu práci a pravidla v některých částech upřesnili či rozvinuli. Především bych ocenil upuštění od abstraktních formulací, které jsou v podstatě samy o sobě šifrou. Jde mi jak o pravidlo o abecedách, které, troufnu si říct, nikdo detailně nechápe, ale taky třeba o letošní pravidlo ohledně elektronických zařízení ("Hráčům je povoleno používat jakákoli elektronická zařízení, a to zejména k vyhledávání informací obecné povahy, jako pomůcku (nikoli nástroj) pro řešení šifer"), u kterého se členové týmů, které skončily na prvním a druhém neoficiálním místě (tedy ne úplně blbí lidé), shodli, že mu nerozumí a neví, co všechno zakazuje vs. povoluje.
Je nějaký příklad toho, co už není pomůcka, ale nástroj? Ve hře jsme použili např. Anagrammer, slovník v pomůckách od Vaška Potočka, OCR pro frekvenčku na šifře 7, Google Lens na šifře 6 (páč ze slavných Hanušů poznáme jen toho z AZ kvízu), Derovo udělátko na potratí abecedy. Jsou to pohoda pomůcky, nebo bakané nástroje? Jak to má člověk poznat?
Také organizátorům moc děkujeme za hru. I když jsme došli jen na 5, mám ze hry nakonec dobrý pocit. Je to i díky volbě trasy městem, pak mě baví šifrovačky nejvíc. Ani celonoční zásek není tak hrozný, když ho člověk prosedí po hospodách a pospí si dvě hodinky v kanclu.
Startovní šifra mi přišla fajn, kolem obou chybějících hesel jsme kroužili. Jen souhlasím s názorem, že princip zkracování času do odchodu ze startu není moc motivační. A zpomaluje už tak pomalejší týmy.
Všechny další šifry byly hezky týmové, nejmíň se mi osobně líbily paraboly.
Naše tragická fakta - porovnat na 4 logo s jinou šifrou jsme chtěli už o pár hodin dřív, ztroskotalo to na tom, že starší šifry byly někde v batohu... :-D - nenápovědy na 4 jsme si všimli o 2 hod později, než přišla - stejně jsme pak nedotáhli 5 :( skončili jsme u vyplněné tabulky a další krok (posun?) už jsme nedali
Nemám matfyz a moc nechápu diskuzi ohledně abeced, tak doufám, že mi to někdo před dalšími Potrati vysvětlí. A hlavně doufám, že další Potrati budou, je to moje nejoblíbenější hra :)
Jasně, tvůj point chápu... jen vlastně nevím, jestli souhlasím. Odhlídnu-li od přesné formulace toho pravidla, tak - aspoň pro mě - se abeceda vybírá tak, že je pro daný princip a daný počet prvků stavového prostoru ta nejpřirozenější. Tyto prvky se přirozeným způsobem očíslují a následně převedou na písmena tak, že A = 1.
Z hlediska formulace pravidel chápu, že nevíš, jestli vybrat mezi A1/A2/A3/A4/A15/A16/A31/A32... nicméně věřím, že A31 byla první volba.
Cesta do pekel je mít pravidlo, které se tváří exaktně, ale je ve skutečnosti vágní.
Mně se v principu nápad s proměnlivou délkou abeced líbí, ačkoli klade na hráče poměrně velké nároky. Ale nelíbí se mi velikost té šedé zóny. Zatím po každém ročníku hry, kde toto pravidlo existovalo, se dohadujeme, jaká abeceda kde má podle pravidel být použita a proč.
Ono to totiž klade nároky i na orgy. Jasně, člověk (hráč i org) na binárce chce intuitivně použít A31. Ale odporuje to liteře pravidel. Tak co s tím?
Dodefinovávat, že případný nulový prvek v kódováních s aditivní vlastností je mezerou, by sice bylo přesné, ale škaredé.
Jednodušší mi přijde říct, že pokud princip šifry může kódovat N seřaditelných prvků, použije se vždy A(N). I s tím důsledkem, že binární nula se stane áčkem. Případně mít mezeru jako první prvek v potratím řazení písmen. Tím sice z každé abecedy ztratím písmenko, což je škoda, ale zase mezerou můžu lépe naznačit předěly slov. To se v tajenkách z malých abeced může dost hodit vzhledem k tomu, že je nutno častěji užívat zkratky.
A zároveň je třeba i víc dbát na to, aby v šifře bylo jednoznačně určitelné, co je jeden prvek. Třeba v této šifře by bylo nutné přidat trochu větší mezeru po každých pěti spojích.
Tak tohle mi přijde jako cesta do pekel. Respektive to bude znamenat, že týmy budou krom A26 a A31 zkoušet i A32. Doteď jsem měl pocit, že pětibitová binárka na PoTrati fungovala konzistentně tak, že získáš číslo 0-31 a to pro hodnoty 1-31 převedeš na písmena z A31 a pro 0 je to mezera. A pokud to tak není, tak šifra https://www.potrati.cz/2023/sifry/10-cwych je (vzhledem ke středové mezeře) sračka.
Jinou věcí je pak binárka s nepevnou délkou (s alespoň jedním znakem délky 5) - zde bych postupoval tak, že maximální délka binárního čísla je 5, tj. taky bych prvně zkoušel A31 a pak až A26.
Ok, to mě nenapadlo. I tak mi to přijde jako poměrně složitě vystavěná věc pro hodně okrajové herní situace.
Vážně? A proč tedy máte v pravidlech větu "V řešení šifer se obvykle používá abeceda obsahující pouze 26 písmen"?
Třeba tím, že je v pravidlech uvedeno, že "V řešení šifer se obvykle používá abeceda obsahující pouze 26 písmen"?
A v tom to právě pokulhává. Jak byste v tomto principu odlišili situace "nečíst žádné" a "číst první"? Konzistentnější by bylo mít tam právě přiznané ty římské jedničky.
Tým, který loni skončil na čtyřce, by z této šifry nejspíš dostal osypky. :) Ale ve skutečnosti je to podle mě nejhezčí šifra ve hře. Přistupovali jsme k ní trochu s nedůvěrou, na Po trati prostě čekáme chytáky a sviňárny, ale ukázalo se, že tahle šifra CHCE být vyluštěna a hráčům k tomu dokonce pomáhá. Krása!
Nebudu spoilovat princip. Pokud si někdo chcete vyluštit pěknou středně obtížnou šifru, tak tohle je ona.
Vzhledem k existenci 42 různých abeced nechápeme, čím je na naší hře výjimečné číslo 26?
V době hry lze na území Prahy Vltavu (celou najednou) překročit pouze pomocí 26 spojení. Jedno z překročení by letos bylo nelegální, neboť Branický most je v rekonstrukci, nicméně je technicky možné (V šifře byla cesta přes Branický most vyznačena dopravní zábranou.). Čtyři přívozy prostě nejsou v provozu, nedají se tedy použít k cestě přes řeku. Trojská lávka nevede z jednoho břehu na druhý, nýbrž pouze na Císařský ostrov, ze kterého se nadto dá sejít na druhý břeh hned po několika mostech, což by nechtěně generovalo další možné cesty. Z mostů proto byly vybrány pouze ty, které překračují celou Vltavu.
Protože se čtou první písmena latinských názvů. A kde to není možné, bere se jiné písmeno z názvu dle římské číslice.
Abecedu o 31 písmenech jsme použili asi ve vleku nějakého minulého principu, u kterého bylo použití pěti stejných symbolů v roli nul diskutabilní. Máš pravdu, že v této šifře není důvod, aby nebyla použita 32písmenná abeceda. Jestli bude nějaké příště, dáme si na to větší pozor.
Trojan to je, na binarku to nenavadí a v dalším luštění to mate. Já tím myslel, že mi to potvrdilo, že se měly použít ty potraty.
V tom týmu jsem byl a nic takového si nepamatuji :). Normálně jsme si státy s "jedničkou" popsali abecedou a snažili se to použít při dalším luštění. Pokud to #Ti přišlo jako potvrzující pro tu binárku, tak se o to s námi nepodělil, nebo si to aspoň nepamatuji. A nerad bych, aby s tímto názorem byl spojován celý můj tým :D. Já to samozřejmě považuji za trojana. A možná bych se nedivil, kdyby to byl i úmysl, aby z toho ta binárka tak nekoukala :D
Božemůj, v jakém světě je 26 potratliberálních států potvrzení? Když se ta šestadvacítka nepoužije k luštění? Nepleteš si potvrzení a trojana? Po "mezitrojance" (=mezitajenka, která tě odvede od správného řešení, např. loňský instrumental) a "protilušticí opatření" (=protihaluzicí opatření, které zamlží cestu ke správnému principu, např. letošní paraboly nebo tahle šifra) je potřeba evidentně zavést ještě termín "potrojanění" - trojské potvrzení, např. 26 států, které se použijí jako jedničky v binárce a ne jinak, případně 31 mostů, které ti nějakým způsobem definují abecedu, i když s principem nesouvisí.
Jednička byla původně pod Barrandovskou skálou (tj. na druhé straně Strakonické) a blíže Malé Chuchli, aby se vyplatilo jet autobusem z Lahovic. Zavřeli nám však jeden chodník na Barrandovském mostě a z přesunu mezi 1 a 2 vzdálených vzduchem necelý kilometr vznikla tříkilometrová štrapáce po rampách Barranďáku. Situace s otevřeným Branickým mostem se neřešila, neboť se na to přišlo včas.
Nějak si nemůžu vybavit žádnou šifru ze startu, kde by tenhle způsob brutění měl nějaký smysl. Ovšemže shovívavý org může označovat i způsobem, který není zcela prost další informace.
Naopak to týmu umožňuje zkoušet nesprávná hesla po šesti. Když mezi nimi bude to správné, organizátor ho označí.
Díky za hru. Sice jste dost vyměkli (místo sněhu, sluníčko; místo kopců, řeka; místo pařezu ve tmě, lavičky pod lampou), ale moje záda poděkovaly. Jen nevím, kam se poděly houby?!?! Taková nestoudnost. Proč si myslíte, že Vám tam pořád chodíme? A Vy si je tam klidně nedáte. Hrůza!
Vloni jsem se po modrém obdélníku a instrumentálu zařekl, že PoTrati už ne. Jsem rád, že jsem na to za ten rok zapomněl. Trasa luxusní, počasí také a šifry takové PoTratí. Samozřejmě hodnotím z pohledu týmu, který se tak nějak prokousal dál. Je samozřejmě velká škoda připravovat takhle náročnou hru, kterou pak většina týmů neuvidí.
Za nás, vyvedená hra.
Prosim mate uz nejaky termin, kdy bude další ročník? Pomalu se mi zaplnuje kalendar a PoTrati bych si nerad nechal ujit. Minulý byl za mně super - osobne se mi nejvic libily Interupce - vyjadřoval jsem tento názor hlasitě i na afterparty ;-) ale ted jsem si uvedomil, ze jsem to mohl i napsat... tak pisu.
Zdraví Dudla